Форумът

Switch to desktop

Осигуровки за майчинство

ВЪПРОС: Здравейте!
Интересувам се за осигуровките за бременност и майчинство. Работя във фирма, която коректно ме осигурява вече няколко години. Тъй като съм бременна в 3 месец, въпросът ми е, ако примерно започна да се осигурявам в друга фирма сега, когато изляза в майчинство какво ще получавам като доход? От двете фирми поотделно ли ще взимам майчинство или ще ми го съберат на едно? Като се има на предвид, че във втората фирма ще имам само 6 месеца осигуровки.
Благодаря Ви предварително.
Radpen

ОТГОВОР:

Съгласно чл.49 КСО "...Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски...", което означава, че при смяна на работата ще е от значение това дали се е променило брутното трудово възнаграждение, въз основа на което се изчислява обезщетението при бременност, но от така зададения казус може да бъде направен извода, че при смяна на работата за последните 6месеца от бременността, надали ще има значителна разлика в обезщетението, което ще се получава, освен ако размерът на новото среднодвевно брутно трудово възнаграждение не е значително по-малък от това на предходната работа, също и когато осигурителния стаж е малък, тогава може би могло да повлияе определянето на размера на обезщетението.


Николай Баташки, адвокат